+420 603 881 961lesnimlyn@lesnimlyn.cz

Historie

Historie Lesního Mlýna

Ve starých kronikách je psáno “ L.P.1833 tu byl postaven mlynářem Johanem Schneidrem mlýn na Metternichově panství“. Lesní mlýn skutečně sloužil k mlýnskému provozu a jak bylo obvyklé tak i provozu pily. Od samého počátku však byl také hostincem, zpočátku malým, ale postupně se rozrůstajícím a hojně navštěvovaným. I sám kníže Metternich se prý často zastavil, ale to spíše kvůli krásné mlynářce.

Klemens Wenzel von Metternich

Již v roce 1837 je uváděn Lesní mlýn (Muhlen- Wirthaus) s kuželkářskou dráhou jako oblíbený cíl vycházek a to také díky bezprostřednímu sousedství Lesního pramene. Oficiální provoz hostince a kavárny je však uváděn až za vlastnictví rodiny Dietlů v 50.letech 19.století. Vznik hotelu v roce 1877 je taktéž zánikem mlýnského provozu . Pod vedením Josefa Hanslíka ze Žatce (zetě Dietlů) se stává z Lesního mlýna velice oblíbená kavárna s restaurací.

Od přelomu 19. a 20. století je Lesní mlýn v majetku Heinricha Krausse,který hotel přestavuje a rozšiřuje a tak dotváří vzhled areálu který zůstal zachován v takřka nezměněné podobě. Tak začínají hotelu „zlaté časy“, kdy o neustálý příliv hostů se stará téměř 180 ti členný personál.Každodenní koncerty,zaplněná místa nejen v kavárně ale i v rozsáhlé zahradní restauraci, kroužící taneční páry, to je kypící lázeňský život.

Při vycházkách na lesních cestách v okolí hotelu jste se mohli setkat jak s anglickým králem Eduardem VII, tak i s mnoha dalšími celebritami tehdejšího kulturního a společenského života. Řada z nich si oblíbila pobyt přímo v Lesním mlýně. Význam hotelu Lesní mlýn pokračoval i po skončení 1. světové války. V roce 1936 za dalšího majitele Faulknera měl lesní mlýn jako první hotel v Mariánských Lázních garáže provzrůstající počet návštěvníků s automobily. Opět jsou zde každodenní koncerty, denně se tančí . Tehdejší ceny ubytování v Lesním mlýně 35 Kč za osobu s plnou penzí pak 75 Kč za osobu.

Po 2. světové válce je hotel přejmenován na Alhambru, od roku 19… pak na Donbas. Po přestavbách interierů se stává nejvýznamějším centrem odborářské lázeňské rekreace.

V roce 1992 provoz hotelu skončil.